«Балдырған - балалар әдебиетінің бас кітабы»

Өскемен қаласы әкімдігінің

«14 негізгі орта мектебі»КММ

Журутпаева Б.М

Бастауыш сынып мұғалімі

 

Тақырыбы: «Балдырған - балалар әдебиетінің бас кітабы»

Мақсаты: Оқушылар  «Балдырған» журналына саяхат жасап , журналдың шығу тарихы жайлы мағұлмат алады.

Адамгершілікке,еңбек адамын құрметтуге, үнемшілдікке тірбиеленеді

Қажетті жабдық: нақыл сөз,слайд, «Балдырған»  журналы (көрме), мазмұнды суреттер ,ребус, сыйқырлы қорап (сарқыт конфет,қалам), буклет.

Күтілетін нәтиже:Оқушылардың оқу. сөйлеу дағдылары жетіледі.Сыни тұрғыдан ойлана білуге дағдыланады.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ .

Әдіс-тәсілдері: СТО; топтау,сұрақ-жауап...

Сабақтың барысы:

Ұйымдасыру.  –Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

- Психологиялық ахуал туғызу

Шаттық шеңбері.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай  қаламын.

Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді,

Болып кетер сонда менің жан-жағым.

«Қайырлы күн», қош келдіңіздер.

Топқа бөлу.           Шақыру билеті арқылы (1-номеріндегі оқушылар 1-столға, 2-ші

номердегілер 2-шіге отырады) .

Сабақтың мақсатын   -Ребус шешу

айқындау                  (балдырған сөзі шығады)

- Балалар біз бүгін «Балдырған» журналы жайлы мағұлмат аламыз. Яғни журналдың әр рубрикалары бойыша саяхат жасаймыз.

- І. Мерейтой

- ІІ Ән шырқайық

- ІІІ. Бастау.

- ІV. Шеберлер

Сөздік жұмыс   Рубрика-  газет, журналдардағы кейбір бөлімдердің

жалпы  тақырыптың аты.

1-аялдама

«Менің атым -Қожа» фильмінен үзінді көрсету.

- Басты кейіпкері кім?

-Қожа.

Бізге бүгін қонаққа Қожа келді.

Қожа- Сәлеметсіңдер ме ? балалар.

-Мені ойлап шығарған кім ?(Бердібек Соқпақбаев).

-Мен сіздерге  осы әңгіменің авторы  туралы айтып беремін.(слайд көрсету)

«Мерейтой»  бетшесіне  жапсыру.

Біржан-  Соқпақбаев Бердібек Ыдырысұлы

-Қазір І топ.(топ басшысын сайлау) .

Әр топқа мынадай үйдің макеті беріледі.Әр тапсырма орындаған сайын үйді құрастырамыз.Үйді қай қабаттан бастап саламыз....  Топ басшылары қадағалап отырамыз. )

Постер  жасаймыз.(шығармалары,өлеңдері)

ІІ топ.Кластер .

 

 

ІІІ топ. Бізге ұнайды.( әңіме кейіпкерлері туралы)

Кейіпкерге хат. «Шал мен бала»

 

- Бұл әңгіменің тәрбиелік мәні қандай ?

- Қайырымдылық дегенді қалай түсінесің ?

-Мәуленнің қандай әрекеті ұнады ?

 

Әр топ өз тапсырмасын қорғайды.

- Тәрбиелік мәні қандай ?

- Қайырымдылық дегенді қалай түсінесің ?

 

15.10.1924- жылы  Алматы облысы Нарынқол ауданы Қостөбе ауылында дүние есігін ашқан. Балаларға арнап көптеген әңгіме,өлеңдер жазды.Кейінде әңгіме , хикаяттар жазды.Оның шығармалары әлемнің 30 шақты елінде жарық көрді.Сондай-ақ киносценарилер мен сахнаға арналған пьессалар жазды.Ол балдырған журналында жұмыс жасады.Балдырған журналның өркендеуіне үлкен үлес қосты.Оның : Сен ұйықтап жатқанда,Шал мен бала, Компас,Ағаштар неге ашуланды тағы да басқа әңгімелері,өзімізге жазған өлеңдері  бар.( «Менің атым  Қожа» фильмі шыққанына 54 ж болды) 1992-жылы дүние салды.

-Балалар біз Қожаның көмегімен «Балдырған» журналының 1-ші   «Мерейтой» бетін аштық.

Ой жинақату         3 топқа тапсырма ( топық жұмыс)

Сергіу сәті:   «Біз өмірдің гүліміз»

2-ші рубрикасы «Әеулесін әсем ән».

Жүйрік ой.     Оқушы шығармашылығы

Бізде жазушы боламыз!

(Жасырын сөздері бар өлеңдерді толықтырады)

............. .......... аламын,

.............  ....... қарадым.

Ұнаған соң  ..........,

Бірден  ............ аламын ...

-Кезек-кезек оқыту. (мадақтау). (Әр топ бір-бірінің өлеңін тыңдап,  ұнаған өлеңін алады.(коментарий)( топпен талдап ең жақсы ұйқасы бар өлеңді «Бастау» бетіне жапсырамыз)

Сонымен  3- бетті аштық. «Бастау»  бөлімі .

- Кімдердің шығармашылығы екен .

- Балалар шығармашылығына арналған рубрикада бар екен.

Шеберлер:      Өнерліге өріс- кең!(суреттер,мата, түрлі-түсті қағаздар беріледі)

 

Мерекелік журнал бетін әлемдеу.(даяр суетермен мұқабасын

жасайды.(әр топ өздері әсемдеген мұқаба жайлы айтып ,

түсінік береді.)

 

«3Ұ» әдісімен  топтар бір-біріне баға береді

Ұтымды

Ұнады.

Ұсыныс.

Артық болмас біленің! Видео көрсету. «Балдырған- балалар әдебиетінің бас кітабы»

« Еркін микрофон» Бір-біріне сұрақ қойып , жауап береді.

«Балдырған» - журналы қай жылы шықты

- Тұңғыш редакторы кім?

- Онда қандай рубрикалар бар ?

- Бердібек Соқпақбаев кім ?

-Мұзафар Әлімбаевпен бірге кімде жұмыс жасады ?

Қорытынды:   «Біз білдік» (әр топқа жекелей тапсырма )

-Постер жасайды және эссе жазады .

-Әр топтың топ басшысы қорғайды

Үйге. Тағы қандай рубрикалар бар, өзіңе ұнаған рубрика жайлы эссе жазып келеміз.Суретшілер жаңа мұқаба жасап келуге болады.Мерейтойға байланысты суреттер,өлеңдер жазамыз.

Тойдан сарқыт ( қораптан кофеттер  алады .Астында  мамандығы  жазылған . Кімге қандай мамандық жазылды солар топтасып жұмыс жасаймыз. Реакторлар топ басшылары болады. Суретші-суреттер салады.Журналист- мақала жазады...) Мамыр айына журнал шығарасыңдар)

-Құраған үйдің макетін тақтаға ілеміз.(бір-біріне  бағалату). Мадақтау.

-Бұл балалар біздің болашақ баспаханамыз.

Кері байланыс: Смайликтерді ұнаған баспаханаға жапсырады.

Шатырға – ұнады

Іргетасына –ұнамады...

 

Сабаққа қатысқандарыңызға рахмет.

«Балдырған»  журналының  60 жылдық мерейтойына орай өткізілген сыныптан тыс шара. 1958-2018ж.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Из копилки читателя - Из копилки читателя


Яндекс.Метрика