Ойын ережесін құра аламын Ч дыбысы мен әрпі
Өскемен қаласы әкімдігінің «15 орта мектебі» КММ I санатты бастауыш сынып мұғалімі: Раханова Арайлы Нурлановна
Сабақтың тақырыбы: Ойын ережесін құра аламын Ч дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту;
1.8 Берілген мәтінді оқып, талқылау;
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту.
Сабақтың мақсаттары:
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Жетістік критерийлері: Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі
АКТ қолдану дағдылары: Видеофильм, таныстырылым
Тілдік құзыреттілік: Сайқымазақ
Сабақ барысы:
Сабақтың басы (1 минут)
Әуен ойналып тұрады.
- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сыныбымызда «Күлкі» апталығы жалғасуда. Ендеше бәріміз бір үйдің баласындай болып бір бірімізге күлімдеп, жақсы көңіл-күймен сабағымызды бастайық!
Енді ортаға Айболды шақырайық –
Біз ақылдымыз ба?
Біз білімдіміз бе?
Біз доспыз ба?
-Алдарыңа өздік бағалау парағын тараттым.Критерий бойынша өздеріңе балл қойып отырасыңдар.Сабақ барысында жеңімпаздар анықталады.
Іштей оқу минуты: (2 минут)
Жолдастарыңмен ойын ойнағанда ойын ережесін сақтай біл. Достарыңды ренжітпе. Жеңіліп қаласаң жасыма. Жеңімпаз болсаң мақтанба.
-Балалар қандай мәтін оқыдыңдар?
- Мәтінді оқи отырып не білдіңдер?
Ендеше мен сендерді ойын ойнауға шақырамын.
Сабақтың ортасы (1минут)
Ойын (3минут)
Балалар, қазір біздер «Дүкенде» ойынын ойнаймыз. Дүкенде қандай әдептілік ережелерін сақтау керек?
— Чипсы, чупа-чупс, чак-чак, чебуреки «Чили», осы пайдалы ма құрт пайдалы
— Бір бала дүкенші болсын,сендер сатып алушысыңдар. Менен өздеріңе ұнаған затты сатып алу үшін сұрақтармен жұмбақтарға жауап бересіңдер. Әрбір дұрыс жауапқа сатып алған заттың чегін беремін.
Сұрақтар (2минут):
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?
2. Жуан дауысты дыбыстарды ата.
3. Екі «С» кеп күресті,арқаларын тіресті. (Х)
4. Қосылса 13 арасы,қандай әріп қарашы. (В)
5. Қос бүйірін таянып,тұратұғын қай әріп (Ф)
Чек- сауда жасағанды растайтын бағалы құжат.оны дүкенде береді.
Чек сөзіне дыбыстық талдау жасайық. Текшелер жапсыру
Осы сөзде қандай дыбыстан басталып тұр? Экранға назар аударайық.
1 тапсырмадағы қарамен жазылған сөздерді оқу
Қане кім оқып жібереді?
Енді ұлдар хормен оқысын Содан соң қыздар оқиды. Осы сөздердің мағынасын түсіндіру.
Чемодан –оған киім салып алыс жолға шығамыз.
Үлкен чемпионаттарға қатысып, жеңімпаз болған
адамды чемпион дейді.
Онда ч дыбысының сырын ашып жіберейік (3минут)
Ия, Ч дауыссыз, шұғыл айтылады, кедергімен қысқа айтылады. Орыс тілінен енген сөздерде кездеседі.
Өздерің қандай чемпиондарды білесіңдер? (видео)
Дұрыс-ақ. Балалар, суреттердегі мына адамдар Лондон қаласында өткен олимпиададан чемпион атағын иемденген қазақстандық аға – апаларың. Сендер оларды танисыңдарма? (Экранда Лондон – 2012 олимпиадасының чемпиондарының суреттері көрсетіледі.)Танимыз. Лондон олимпиадасында алтын алған қазақстандық спортшылар: Ольга Рыпакова, Александр Винокуров, Серік Сәпиев. (сөздер, суреттер ілу)
Біздің сыныпта да оқушылар спорттық сайыстарға қатысып жүлделі орындар иеленген.
Балалар, қазір біздер «Дүкенде» ойынын ойнаймыз. Дүкенде қандай әдептілік ережелерін сақтау керек?
— Чипсы, чупа-чупс, чак-чак, чебуреки «Чили», осы пайдалы ма құрт пайдалы
— Бір бала дүкенші болсын,сендер сатып алушысыңдар. Менен өздеріңе ұнаған затты сатып алу үшін сұрақтармен жұмбақтарға жауап бересіңдер. Әрбір дұрыс жауапқа сатып алған заттың чегін беремін.
Сұрақтар:
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?
2. Жуан дауысты дыбыстарды ата.
3. Екі «С» кеп күресті,арқаларын тіресті. (Х)
4. Қосылса 13 арасы,қандай әріп қарашы. (В)
5. Қос бүйірін таянып,тұратұғын қай әріп (Ф)
Чек- сауда жасағанды растайтын бағалы құжат.оны дүкенде береді.
Чек сөзіне дыбыстық талдау жасайық. Текшелер жапсыру
Осы сөзде қандай дыбыстан басталып тұр? Экранға назар аударайық.
1 тапсырмадағы қарамен жазылған сөздерді оқу
Қане кім оқып жібереді?
Енді ұлдар хормен оқысын Содан соң қыздар оқиды. Осы сөздердің мағынасын түсіндіру.
Чемодан –оған киім салып алыс жолға шығамыз.
Үлкен чемпионаттарға қатысып, жеңімпаз болған
адамды чемпион дейді.
Онда ч дыбысының сырын ашып жіберейік
Ия, Ч дауыссыз, шұғыл айтылады, кедергімен қысқа айтылады. Орыс тілінен енген сөздерде кездеседі.
Өздерің қандай чемпиондарды білесіңдер?
Дұрыс-ақ. Балалар, суреттердегі мына адамдар Лондон қаласында өткен олимпиададан чемпион атағын иемденген қазақстандық аға – апаларың. Сендер оларды танисыңдарма? (Экранда Лондон – 2012 олимпиадасының чемпиондарының суреттері көрсетіледі.)Танимыз. Лондон олимпиадасында алтын алған қазақстандық спортшылар: Ольга Рыпакова, Александр Винокуров, СерікСәпиев,
Біздің сыныпта да оқушылар спорттық сайыстарға қатысып жүлделі орындар иеленген.
Оқулықпен жұмыс (3минут) :
Сиқырлы чемоданнан бізге хат келіпті. Бір балаға оқыту.
Қырда жүрер ол жортып,
Іні де жоқ бармайтын.
Құйрығымен бұлтартып,
Қандай аң ол алдайтын? (Түлкі)
Мойны жуан,
Жұқалтаң қабақты.
Тірсегі ұзын,
Тағы да іске ыңғайлы қайшысы бар,
Бұл не?
Енді оқулықтарыңды ашыңдар солар туралы ертегімен танысайық
Мәтінді оқыту Аяла оқып берші
Мәтінді аяқтату
Іштей оқыту
Дауыстап оқыту
Рөлге бөліп оқу
Сергіту сәті :Әуен «Менің шөжелерім» Ойын ережесі: Берілген әуенге көрсетілген буындарды әнге салып билеп, айту.Че чу чи ча
Дәптермен жұмыс (2минут)
Ч дыбысының жазылуымен таныстыру.
(тақтада жазылу элементтерін түсіндіру)
Бұл әріп біз өткен қандай әріптерге ұқсайды
- Енді, біз балалар бірінші қатар, екінші қатар , үшінші қатар үш топ болып оқудан, тәртіп жағынан, тез жауап беру жағынан жарысамыз.
Ойын: чемпион
Ойын шарты: Үш қатарға үш сурет беремін, әр суретің атауын жазамыз. Кім бірінші жетеді, сол чемпион аталады. Бағалау. «Үш шапалақ»
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындату.
1. Сәйкестендір
2. Дыбыстық таладу
Мадақтау
Сабақтың соңы (2 минут)
Рефлексия: әуенмен сұрақтар қойылады
Администрация сайта не несет ответственности за содержание статьи